Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
2.6kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
4 °
E premte, 21 Janar, 2022

Debat në Komisionin e Ligjeve për buxhetin e dosjeve, Sula: Dua më shumë fonde, kemi informacione të klasifikuara

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Ligjeve është shoqëruar me debate mes anëtarëve.

Në këtë mbledhje është diskutuar projektbuxheti për Autoritetin e hapjes së dosjeve.

Drejtoresha e këtij autoriteti, Gentiana Sula raportoi në komision situatën aktuale të këtij institucioni dhe tha se gjendja është e vështirë, ndaj duhen fonde dhe staf shtesë.

“Duam shpenzime operative për pagat, shtesë në staf, kemi informacion të klasifikuar dhe për këtë duhet më shumë siguri dhe kamera. Po ashtu, nevojiten fonde shtesë për dixhitalizimin e dokumenteve, të plotësojmë strukturën dhe restaurojmë godinën, pasi kemi marrë në dorë një fond me dhjetëra miliona faqe dhe është i shpërndarë në zyra të papërshtatshme ”, u shpreh Sula.

Nga ana tjetër, deputeti i PS, Bashkim Fino ishte dakord me propozimin e drejtoreshës Sula dhe kërkoi që fillimisht të ndërhyhet në restaurimin e godinës dhe në zgjerimin e stafit me 60 punonjës të rinj. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img