Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Debat i fortë në Samitin e Pragës, Erdogan dhe Mitsotakis akuza për provokim dhe rritje të tensioneve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një debat verbal ka ndodhur mes presidentit turk Recep Tayyip Erdogan dhe kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis, në darkën e liderëve në Samitin joformal në Pragë. I pranishëm atje është dhe kryeministri shqiptar Edi Rama.

Sipas burimeve qeveritare për mediat greke, Erdogan ka marrë fjalën në darkën e liderëve dhe në fund akuzoi Greqinë se po rrit tensionin dhe po provokon. Kryeministri Mitsotakis e ka marrë fjalën menjëherë dhe i është përgjigjur drejtpërdrejt Erdogan duke thënë se ai duhet të ndalonte vënien në dyshim të sovranitetit të ishujve.

Protothema raporton se Mitsotakis ka kërkuar nga lideri turk që në vend që të krijojë tension, të shkojë në bisedime me mirëkuptim dhe dialog, pa tensione dhe retorikë ekstreme, siç bëjnë liderët e përgjegjshëm.

Gjithashtu, Erdogan, duke folur para gazetarëve turq, tha se shumë vende në Samitin e Pragës thanë se po prisnin një hap nga Turqia për të rifilluar dialogun me Greqinë. “Nuk ka asgjë për të diskutuar me Greqinë”, u përgjigj ai megjithatë.

Më herët gjatë takimit në Pragë, Emmanuel Macron i ka shprehur Erdogan shqetësimin për zhvillimet në Mesdheun juglindor, sipas burimeve të Pallatit Elysee.

Presidenti francez i tha homologut të tij turk se ishte i shqetësuar për zhvillimet dhe tensionin në rritje në Mesdheun Juglindor dhe theksoi se të dy palët (Greqia dhe Turqia) duhet të kthehen në tryezën e dialogut, ndërsa raportet tregojnë se ai i kërkoi Erdoganit të ulet së bashku me zotin Mitsotakis në tryezën e bisedimeve në Pragë.

Më shumë
spot_img
spot_img