Tirana
scattered clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
2.1kmh
40 %
Die
13 °
Hën
12 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
15 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

DASH mesazh të papritur amerikanëve: Bëni kujdes në Shqipëri, shkak krimi në Lazarat, Policia s’ju mbron dot! Ne na ndalohet të udhëtojmë atje

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar sot një mesazh për të gjithë shtetasit amerikanë që duan të vijnë në Shqipëri. Në të, bëhet thirrje që të gjithë personat që duan të vijnë në vendin tonë, të rishikojnë udhëtimin për dy faktorë: krimi dhe rastet e Covid.

“Rishqyrtoni udhëtimet në Shqipëri për shkak të COVID-19. Ushtroni kujdes të shtuar në Shqipëri për shkak të krimit”, thuhet ndër të tjera në mesazh. Nuk dihet se çfarë informacionesh ka DASH për sigurinë në Lazarat, pasi prej disa vitesh Policia e ka hequr fshatin nga “harta” e zonave që kultivojnë kanabis.

Në paralajmërimin për Lazaratin, Departamenti thotë se situata e sigurisë atje është e paqëndrueshme dhe Policia lokale ka aftësi të kufizuara për të mbrojtur udhëtarët.

“Situata e sigurisë në Lazarat mbetet e paqëndrueshme për shkak të krimit dhe dhunës që lidhen me kultivimin e marihuanës. Policia lokale ka aftësi të kufizuar për të mbrojtur dhe ndihmuar udhëtarët. Qeveria amerikane nuk është në gjendje të ofrojë shërbime emergjente për qytetarët amerikanë në Lazarat pasi punonjësve të qeverisë amerikane u ndalohet të udhëtojnë atje”, mbyllet mesazhi i DASH.

Screenshot 9 8
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img