Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
31 %
3.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Daria Aslamova, “spiunia” ruse reagon pas dëbimit nga Kosova: Do vizitoja manastiret serbe, pse jo të bëja dhe ndonjë lajm

spot_img

Lajme të ngjashëm

Daria Aslamova, gazetarja ruse e dyshuar si pjesëtare e shërbimeve inteligjente ruse, ka reaguar pas shpalljes “non-grata” dhe dëbimit nga Kosova një ditë më parë.

Ajo ka thënë në një artikull të publikuar në mediat ruse, se kishte dashur të hynte në Kosovë me bashkëshortin e saj kroat, për të vizituar “manastiret serbe”.

Aslamova, e cila sipas ministrit të Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla, kishte qëllime të errëta me vizitën e saj në veri të Kosovës, nuk ka kursyer as ironinë në rrëfimin e saj për përballjen me oficerët kufitarë të Kosovës.

“Unë dhe bashkëshorti im, gazetari kroat Robert Valdets, vendosëm të shkonim në Kosovë për fundjavë për të parë manastiret ortodokse serbe. Pse jo të bëjmë edhe jë artikull/ raport”, shkruan ajo.

Ajo tregon më pas bisedën me zyrtarët e Kosovës që e bllokuan në pikën kufitare.

“Të jemi të sinqertë, të hapur, – thotë bashkëbiseduesi im. “Ju punoni për inteligjencën ruse, apo jo?”

“Jo,” përgjigjem me qetësi. – Unë jam gazetare dhe të gjitha materialet e mia mund të lexohen në domenin publik.

– E megjithatë, le të jemi të sinqertë. Ne dimë gjithçka për ju.

Unë e di mirë këtë teknikë të skautëve. “A punoni për shërbimet speciale?” pyetja duket budallaqe. Cili  budalla do të thoshte po. Këtu është mundësia për të “shtyrë” një person drejt emocioneve. Çdo reagim është i rëndësishëm. Ju përgjigjeni “jo”, dhe ata ju shikojnë me qortim të butë. Si, pendohuni, lehtësoni shpirtin. Ju thoni “jo” përsëri, dhe ata të qeshin para fytyrës suaj. Ju filloni të nervozoheni. Po, çfarë është?! Unë them të vërtetën dhe ata më shikojnë si idiot”.

Asëlamova ironizon edhe me lajmet e shpërndara pas ndalimit të saj.

“Ministri i policisë së Kosovës ka publikuar një postim në Facebook, ku mburrej se policia ka arritur të arrestojë spiunen e famshme ruse. Se të gjitha rrjetet sociale të Kosovës po e duartrokasin: “Bravo ministri ynë! Ne duhet ta dorëzojmë në Ukrainë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, sepse ajo është në foto me uniformë me mercenarët rusë. “Punë e mirë! Por këshilla ime është: jepjani amerikanëve, sepse ata e dinë se çfarë të bëjnë. Ata do ta paketojnë dhe do ta dërgojnë në Ukrainë.” Se ky është një provokim i zgjuar dhe i mirë organizuar, i publikuar menjëherë në të gjitha mediat botërore”, shkroi ajo.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img