Hapësire reklamuese

Bota

Danimarka dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje sigurie 10-vjeçare

Shkruar nga Newsbomb
Danimarka dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje sigurie

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen nënshkruan sot një marrëveshje dypalëshe të sigurisë.

Kështu, Danimarka, pas Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë dhe Francës, u bashkua në lidhjen e një marrëveshjeje sigurie 10-vjeçare me Ukrainën.

Kievi i sheh marrëveshjet si angazhime të partnerëve përpara se të arrijë qëllimin e tij për t'u bërë anëtare e NATO-s. Frederiksen u takua me Zelensky në Lviv, Ukrainën perëndimore sot, një ditë para përvjetorit të dytë të pushtimit rus të vendit.

Danimarka, një anëtare e NATO-s dhe BE-së, është një mbështetëse e vendosur e Ukrainës dhe është ndër donatorët më të mëdhenj të ndihmës ushtarake për vendin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese