Tirana
clear sky
5 ° C
5 °
5 °
81 %
1.5kmh
0 %
Pre
15 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 16 Prill, 2021
spot_img

Damian Gjiknuri takim me banorët e Orikumit: 9 mandate në Qarkun e Vlorës për të mos ndalur investimet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Orikumi ishte ndalesa e rradhës e drejtuesit politik të PS për Qarkun e Vlorës Damian Gjiknuri, i cili zhvilloi një takim me banorët me të cilët diskutoi për votimet e 25 Prillit.

Duke ju referuar dy mandateve të para qeverisëse Gjiknuri pohoi se janë fakte të pamohueshme të gjitha investimet që e kanë transformuar Vlorën duke e bërë një pol të rëndësishëm investimesh në vend. Pas shumë zvarritjeve të projektit me koperacionin Italian, Gjiknuri tha se investimi për rrjetin elektrik të shpërndarjes në Orikum do të realizohet qoftë edhe me financimin e Buxhetit të Shtetit.

Gjiknuri insistoi se çështja e pronave është në fokusin e Partisë Socialiste dhe procesi i paisjes së qytetarëve me çertifikata pronësie po vazhdon me ritëm të lartë.

“Gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike u lëshuan vetëm 2700 legalizime ndërsa në qeverisjen tonë në këto vite janë jo pak por mbi 15 mijë legalizime. Ne gjithashtu po i japim zgjidhje çështjes së regjistrimit fillestar të pronave ndërsa Partia Demokratike premton të rrëzojë ligjin 20/20 duke shkaktuar sërish kaos e abuzime me pronat tuaja”, tha ai.

Këto zgjedhje, sipas sipas socialistit, janë shumë të rëndësishme për të vijuar transformimin e Vlorës.

“Ne vijmë në këtë mandat të tretë me shumë punë të realizuara për Vlorën. Janë punë konkrete, të pamohueshme të cilat e kanë transformuar rrënjësisht Vlorën. Në këto 8 vite qeverisëse Vlora ka bërë për Vlorën atë që nuk ishte bërë kurrë më parë. Pa vëmendjen e Kryeministrit Rama Vlora nuk do të ishte në qendër të investimeve. Procesi i investimeve nuk mund të ndalet në mes vetëm sepse duan forcat e tjera politike.

Këtë fakt e kanë kuptuar shumë mirë edhe vet vlonjatët të cilët e dinë se po erdhi Partia Demokratike në pushtet këto investime do të ndërpriten. Marrja e mandatit të 9-të në Qarkun e Vlorës do të tregojë mirënjohjen që vlonjatët kanë për Kryeministrin Rama. Partitë e tjera e kanë vërtetuar që nuk ofrojnë asnjë alternativë për Vlorën. Vota për Partinë Socialiste është votë për të gjithë ekipin e Partisë Socialiste, është votë për zhvillimin e mëtejshëm të vendit”, u shpreh Gjiknuri.

Gjithashtu, Gjiknuri zhvilloi një takim me banorë në fshatin Llakatund të Njësisë Administrative Shushicë.

“Së bashku do të vijojmë këtë rrugëtim të cilin padiskutim që nuk duhet dhe nuk do ta lëmë në mes. Janë të shumta arsyet për ta vijuar të gjithë bashkë rrugëtimin e nisur. Me Partinë Socialiste, me qeverinë e Edi Ramës, Vlora po ndryshon aq sa të gjitha qytetet po e marrin si model duke dashur të jenë si Vlora. Në këtë mandat të tretë qeverisës, vëmendja do të kthehet tek zonat rurale, aty ku do të përqëndrohen të gjitha investimet e duhura, për të krijuar infrastrukturën e nevojshme e cila do të ndikojë padiskutim dhe në zhvillimin ekonomik të zonës”, theksoi Gjiknuri.

Më tej, ai pohoi se në këtë mandat të tretë, ashtu siç ishte parashikuar do të realizohet rehabilitimi i aksit rrugor të Llakatundit duke i dhënë fund gangrenës shumëvjeçare

“Marrja e 9 mandateve në Qarkun e Vlorës do të jetë tregues i mirënjohjes së thelllë të vlonjatëve për të gjitha investimet dhe për vëmendjen e madhe që Kryeministri ka patur dhe ka për Vlorën. Me fitoren në 25 Prill, ne do të sigurojmë zhvillimin e mëtejshëm të Vlorës, të Llakatundit, të gjithë vendit”, theksoi Gjiknuri.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit