Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Dalin statistikat, zbuloni cili qytet ka kursimet më të mëdha në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sipas një studimi që INSTAT ka bërë, në lidhje me qytete më të pasuara në Shqipëri, zbulohet që vendin e parë e mban kryeqyteti.

Për të bërë këtë studim janë marrë në konsideratë kursimet që janë të disponueshme për qytetet e Tiranës, Durrësit, Shkodrës, Vlorës, Elbasanit, Korçës, Lezha dhe Fieri.

Tirana është qyteti i parë, ku banorët kanë më shumë kursime dhe para të mbyllura në banka të nivelit të dytë.

Në vend të dytë fill pas Tiranës, vjen qyteti bregdetar i Vlorës. Ky qytet ka lidhje bazë emigracionin dhe trafiqet e jashtëligjshme, një pjesë e të cilave konsiderohen kursime.

Të tretës për kursime janë qytetarët durrësak, të cilët kanë një rol të rëndësishëm në emigracion dhe rreth 26 mijë lekë depozita për frymë.

Të katërt janë korçarët që njihen si nikoqirë dhe të tillë e administrojnë paranë, duke lënë pas tyre një renditje më poshtë Elbasanin.

Ndërsa interesant është qyteti i Fierit, i cili ka kursime shumë të ulta, edhe pse i dyti për të ardhurat për frymë. Ndonëse Fieri ka një zhvillim në industrinë e rëndë të naftës, qytetarët e tij duket që nuk janë shumë kursimtarë.

Më shumë


spot_img

spot_img