Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
4.1kmh
75 %
Pre
26 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Dalin rezultatet e Maturës Shtetërore, notat lënë për të dëshiruar

spot_img

Lajme të ngjashëm

8daab0e9734e0c615d68f1e70d7b211f

Gjatë ditës së sotme 36 mijë maturantë në të gjithë Shqipërinë kane zhvilluar provimin e fundit te lëndëve me zgjedhje.

Ndërkohë më herët kanë zhvilluar tre provimet e lëndëve me detyrim: Gjuhën e huaj, Letërsinë shqipe dhe Matematikë.

Ministria e Arsimit ka publikuar përgjigjet e këtyre tre të fundit dhe rezultatet janë vërtetë zhgënjyese.

Numërohen rreth 2.274 nxënës që nuk kanë kaluar vetëm në lëndën e matematikës,  ndërsa të vlerësuar me notën 10 kanë rezultuar vetëm 0.6 % e nxenësve ose e përkthyer në shifër 220 maturantë.

Kujtojmë që procesi është vënë në pikëpyetje nga opozita për shkak të tezave të provimit që kanë dalë para kohe, duke u shoqëruar kështu me debate të shumta se teza ishte shitur. Ndërsa Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka hedhur poshtë akuzat dhe sipas saj në provim ishte e pamundur të kopjohej.

Linku i Ministrisë së Arsimit: http://arsimi.gov.al/

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img