Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Dalin pamjet e para satelitore, Rusia humbi 9 avionë luftarakë nga shpërthimi në Krime

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën nëntë avionë luftarakë rusë janë shkatërruar nga shpërthimi i fuqishëm ditën e djeshme në aeroportin e Krimesë.

Pamjet satelitore tregojnë dëmin e madh që ka shkaktuar shpërthimi, duke nxjerrë jashtë përdorimit edhe vetë aeroportin.

Në këtë bazë, Rusia kishte dërguar avionë luftarakë të modeleve Su-30SM, Su-24MR dhe Il-76.

Dyshohet që shpërthimi të mos ketë ardhur nga ndonjë sulm me raketa ukrainase, kjo pasi aeroporti i Krimesë është të paktën 300 kilometra larg territoreve të kontrolluara nga Ukraina, një distancë të cilën Ukraina aktualisht nuk ka raketa që mund ta përshkuajnë.

Dy mundësi të tjera janë që shpërthimi të ketë ardhur si pasojë e gabimit njerëzor, siç edhe deklaroi Kremlini, ose të ketë qenë rezultat i sabotimit.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img