Tirana
scattered clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
59 %
2kmh
40 %
Mër
19 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
16 °
Die
19 °
E mërkurë, 12 Maj, 2021
spot_img

Dalin në dritë rrënoja antike në TIRANË: Zbulimet e reja arkeologjike pranë mozaikut (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gërmimet pranë Mozaikut të Tiranës kanë nxjerrë në dritë rrënoja antike.

Lajmin e bën me dije, arkitekti i njohur Artan Shkreli, i cili thotë se zbulimet janë bërë pranë Mozaikut të Shinjinit te Zogu i Zi, në një zonë që kishte gati 50 vite e neglizhuar.

Zona përreth mozaikut pritet të marrë pamje të re, me bulevard, stola dhe një lulishte.

Shkrimi i plotë i Artan Shkrelit:

Z B U L I M E . T E . F R E S K E T A . N E . T I R A N E

prane mozaikut te famshem te Shinjinit, te Zogu i Zi; ose me sakte, zbulohet vazhdimi i strukturave ndertimore te sitit arkeologjik paleokristian, kurre te germuar deri ne fund.

Falenderoj ne menyre te vecante Olsi Plasen qe mori ne konsiderate sugjerimin qe i dhashe per te kerkuar germimin e domosdoshem ne zonen trekendore (jashte rrethimit), zone e cila cuditerisht ishte neglizhuar prej 50 vjetesh.

Me rastin e Dites Boterore te Trashegimise postoj ketu keto foto te reja:

174607557 5318565088216745 1644885210777139361 n
174658374 5318564184883502 5544365971534737159 n
175195865 5318564731550114 2537414167734071377 n
175631402 5318564734883447 2472555565953774336 n
sgrwe4g3eg3gh
spot_img

Më shumë

spot_img