Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Dalin HARTAT, ja ku është zgjeruar Greqia me 12 milje, përfiton edhe zonë ekonomike shtesë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

eef9080813b20b4486afc2eea39d1dfd

Janë publikuar hartat e zgjerimit të Greqisë me 12 milje në Detin Jon, pasi qeveria greke miratoi në parlament projektligjin për këtë zgjerim.

Sipas këtyre hartave, zgjerimi fillestar që tregohet është ai me 6 milje me ngjyrën blu të lehtë, ndërkohë që më pas është bërë edhe zgjerimi me 6 milje të tjera që tregohet me ngjyrën blu.

Zona e vetme ekonomike në Detin Jon që i mbetet Shqipërisë është trekëndëshi i shënuar në hartë me ngjyrën “rozë”, ndërkohë Greqia pas zgjerimit nga 6 në 12 milje ka përfituar edhe zonë ekonomike shtesë (trekëndëshi blu ne hartën e 2-të)

Sipas mediave greke, kjo shtrirje e Greqisë po bëhet në bazë të marrëveshjes së arritur në vitin 2008 me Shqipërisë dhe shtetit helen.

Ndërkohë kujtojmë se për zgjerimin e Greqisë me 12 milje në Detin Jon do të vendosë Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, pasi të dyja palët janë adresuar në këtë gjykatë.

Këto janë hartat që shpjegojnë zgjerimin e Greqisë me 12 milje në Detin Jon:

Harta 1:

141794648_222851199230875_12406714285998659_o.jpg

Harta 2:

141025910_222851282564200_1570164725457762666_o_copy.jpg

Harta 3:

141453743_222851285897533_3435595671062247411_o_copy.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img