Tirana
scattered clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
59 %
2kmh
40 %
Mër
19 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
16 °
Die
19 °
E mërkurë, 12 Maj, 2021
spot_img

Dalin detaje të reja nga zbulimi i “qytetit të artë” në Egjipt, daton para 3 mijë vitesh (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet në Egjipt kanë publikuar të dhëna të reja lidhur me zbulimin e një qyteti antik të ruajtur thuajse në mënyrë perfekte për 3 mijë vite.

I quajtur si “qyteti i artë”, vendbanimi ndodhet pranë Luksorit, dhe daton nga koha e dinastisë së 18-të të Amenhotep III, e konsideruar si epoka e artë e udhëheqësve egjiptianë.

“Është një qytet i madh i humbur për mijëra vite…shkrimet e gjetura këtu e quajnë qytetin si “Atena vezulluese”, tha zyrtari Zahi Haëass. Në qytet janë gjetur vegla, vazo, shtëpi tulle dhe artefakte që datojnë para 3,000 vitesh.

Arkeologët e kanë quajtur këtë zbulim si më të rëndësishmin që prej zbulimit të varrit të Tutankhamun-it në Luginën e Mbretërve në Luxor në vitin 1922. /Newsbomb.al

spot_img

Më shumë

spot_img