Hapësire reklamuese

Aktualitet

"DailyMail" shkruan për historinë e sherrit mes Princ Lekës dhe Elia Zahariajt

Shkruar nga Newsbomb
E përditshmja britanike DailyMail i ka dedikuar një artikull të gjatë përplasjes fizike mes Trashëgimtarit të Kurorës shqiptare, Leka II, me Princeshën Elia dhe babain e saj.

DailyMail shkruan se një video u shfaq në internet të martën e Lekës, 41 vjeç, i cili u përfshi në një përleshje fizike me Princeshën Elia, 41 vjeç, dhe babain e saj, Gjergj Polikron Zaharia, 73 vjeç.

Kjo vjen dy muaj pasi dyshja, e cila ka një vajzë trevjeçare, Princeshën Geraldine, njoftoi fundin e martesës së tyre, duke thënë se bashkimi kishte 'humbur funksionin e tij'.

Pallati lëshoi ​​një deklaratë pasi një video e sherrit u shfaq në internet dhe pretendonte se Leka ishte ‘sulmuar fizikisht me sende të forta nga ish-gruaja dhe ish-vjehrri i tij’ dhe ia kishte dorëzuar videon policisë si provë.

Elia theu heshtjen e saj për konfliktin e ‘tmerrshëm’ të mërkurën dhe pretendoi se përfshirja e saj në sherr ishte thjesht përpjekja e saj për ta ndaluar ish-partnerin të godiste babanë e saj.

Princi i kurorës Leka dhe princesha Elia kanë shkaktuar tronditje në të gjithë Shqipërinë pasi një video u shfaq në internet ku çifti dyshohet se ishte përfshirë në një përleshje fizike me babain 73-vjeçar të Elias. Parë në vitin 2022 me vajzën e tyre Princeshën Geraldine

“Është një situatë shumë e vështirë për mua dhe familjen time, pasi nuk është e lehtë të kthehesh në shtëpi dhe të gjesh Lekën duke tentuar të dhunojë babain tim 73-vjeçar”, ka shkruar ajo.

“Konflikti nuk ka të bëjë fare me mua, përveçse u përpoqa ta ndaloja. Unë jam duke ndjekur rrugën gjyqësore për gjithçka”, shtoi ajo.

Oborri mbretëror lëshoi një deklaratë në lidhje me konfliktin përmes kanaleve të mediave sociale dhe akuzoi policinë për nxjerrjen e pamjeve.

Në deklaratë thuhej: “Princi Leka pasditen e 5 marsit u sulmua fizikisht me sende të forta nga ish-bashkëshortja dhe ish-vjehrri dhe videot e këtij momenti janë bërë publike në rrjetet sociale.

Videot janë dorëzuar vetëm në komisariat nga Princi Leka ll Zogu, si provë materiale për dhunën e ushtruar ndaj tij. Por pavarësisht se janë konsideruar sekret, këto materiale së bashku me deklaratën kanë qarkulluar gjerësisht në rrjetet sociale dhe në media duke transmetuar imazhe të pakëndshme dhe me përmbajtje të dhunshme.

Oborri mbretëror shpreh thellësisht zhgënjimin me institucionet e zbatimit të ligjit që ne dyshojmë se kanë shkelur të drejtën e anonimitetit duke shpërndarë video të palëve të treta. Oborri Mbretëror kërkon edhe ndërhyrjen e policisë dhe institucioneve përkatëse për fshirjen e këtyre imazheve nga rrjetet sociale dhe mediat”.

Elia pretendoi se u përpoq të ndalonte një grindje fizike mes ish-bashkëshortit dhe babait të saj. Dyshja janë parë në periudha më të lumtura në vitin 2021

Elia pretendoi se u përpoq të ndalonte një grindje fizike mes ish-bashkëshortit dhe babait të saj.

Oborri Mbretëror Shqiptar trajtoi dramën në rrjetet sociale dhe kërkoi ndërhyrjen e policisë
Kjo vjen pasi ish-çifti, i cili u martua në vitin 2016, deklaroi ndarjen e tyre përmes një deklarate zyrtare të shpërndarë në  Instagram.

Pavarësisht se ishte pretendent për një fron tashmë të zhdukur pas shpërbërjes së monarkisë shqiptare në vitin 1943, princi dhe gruaja e tij magjepsëse kishin fituar zemrat e publikut që nga momenti kur u martuan tetë vjet më parë.

Ceremonia luksoze u ndoq nga më shumë se 20 familje mbretërore nga e gjithë bota, duke përfshirë Princin Michael të Kentit - i cili është kushëriri i dytë i mbretit Charles.

Princi i kurorës Leka II dhe Princesha Elia e Shqipërisë kanë njoftuar fundin e martesës së tyre tetëvjeçare në janar. Foto pas ceremonisë së martesës së tyre në 2016

Princi i kurorës Leka II dhe Princesha Elia e Shqipërisë kanë njoftuar fundin e martesës së tyre tetëvjeçare në janar. Në mesazh thuhej: “Përshëndetje miq dhe dashamirës, ​​me anë të këtij postimi ju njoftoj zyrtarisht se Princi Leka dhe Elia Zaharia kanë rënë dakord për t'i dhënë fund martesës së tyre. Duke qenë se martesa ka humbur funksionin e saj, ata e panë rrugën për zgjidhjen e saj me pëlqim reciprok duke nisur procedurat e nevojshme ligjore.

Pavarësisht besimit në institucionin e familjes, Princi Leka beson se vlerat e respektit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë do të përbëjnë bazën e marrëdhënies në vazhdimësinë e saj, e cila do të ketë si motiv rritjen dhe edukimin e Princeshës Geraldine!!!

Mirëqenia e saj shpirtërore dhe fizike e vajzës do të mbetet në qendër të vëmendjes së tyre, e përkushtuar për të siguruar një jetë të lumtur dhe të sigurt për Geraldinën."

Princi i Kurorës së Shqipërisë Leka II dhe Princesha Elia njoftuan lindjen e fëmijës së tyre të parë, një vajzë të quajtur Geraldine në tetor 2020. Çifti u fotografua në 2016

Princi i Kurorës së Shqipërisë Leka II dhe Princesha Elia njoftuan lindjen e fëmijës së tyre të parë, një vajzë të quajtur Geraldine në tetor 2020. Çifti, i cili u martua në vitin 2016 në dasmën e dytë mbretërore të kombit europian dhe të parën që nga fundi i komunizmit, mirëpritën vajzën e tyre në vitin 2020 në maternitetin Mbretëresha Geraldinë në Tiranë.

Ata e quajtën vajzën e tyre Geraldine - një nderim domethënës për stërgjyshen e vogëlushes, Mbretëresha Geraldinë, e cila vdiq më 22 tetor 2002, 18 vjet para lindjes së adashit të saj.

Mbretëresha Geraldinë ishte e martuar me Mbretin Zog I, i cili ishte monarku i parë i Shqipërisë pasi fitoi pavarësinë nga Perandoria Osmane, por u largua nga atdheu i tij në 1939 kur fashistët e Italisë pushtuan shtetin ballkanik.

Pavarësisht se monarkia ishte shpërbërë, djali i Zogut Mbreti Leka I mbeti kreu i Shtëpisë së Zogut dhe pretendues i fronit deri në vdekjen e tij në 2011.Princesha Elia, Princi Leka dhe Princi i Kurorës Nikolla i Malit të Zi fotografuar në ditëlindjen e 80-të të Mbretit Simeon të Bullgarisë në 2017

Duke qenë se Leka II aktualisht nuk ka djem, trashëgimtari i tij aktual është supozuar se është Skënder Zogu, kushëriri i tij i parë.

Leka II dhe Elia, të cilët u fejuan në Paris në vitin 2010, kryesuan edhe Fondacionin Mbretëresha Geraldinë. Princi ka punuar edhe si këshilltar në Ministrinë e Jashtme, Ministrinë e Brendshme dhe Zyrën e Presidentit Shqiptar, ndërsa princesha punon në Teatrin Kombëtar Shqiptar.

Familja mbretërore e Shqipërisë u dëbua nga vendi në vitin 1939 pasi u pushtua nga fashistët italianë. Pas Luftës së Dytë Botërore, kur komunistët morën vendin, Mbreti Zog dhe familja e tij u konsideruan tradhtarë dhe u zhveshën plotësisht nga pushteti dhe u hoqën nga librat e historisë.

Pas mërgimit të tyre, familja mbretërore shqiptare kaloi kohë në Greqi dhe Turqi përpara se të vendosej në Angli, ku banuan për një kohë të shkurtër në The Ritz në Londër.

Mbreti Zog dhe familja e tij më pas u shpërngulën në Egjipt përpara se monarku të kalonte pjesën e mbetur të jetës së tij në Francë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese