Hapësire reklamuese

Aktualitet

Daily Mail me artikull EKSKLUZIV: Shqiptarët u bashkohen me dëshirë bandave të drogës

Shkruar nga Newsbomb

Gazeta "Daily Mail" ka publikuar një artikull ku përsëri në fokus ka shqiptarët dhe aktivitetet e tyre ilegale në Mbretërinë e Bashkuar.

Në artikullin nga e përditshmja britanike shkruhet se adoleshentët shqiptarë futen ilegalisht në Angli për të punuar me bandat e drogës, më qëllim që  të kapen nga policia dhe të kërkojnë ndihmë për marrjen e azilit.

Më herët e përditshmja britanike publikoi artikullin ku tregohej se bandat shqiptare po dominojnë trafikun e narkotikëve në Britaninë e Madhe duke u mbështetur kryesisht tek emigrantët e paligjshëm, që vijnë nga zonat rurale të veriut të vendit.

Të rinjtë e dëshpëruar sipas medias britanik po përfundojnë në disa kafene që përdoren si mbulesë për aktivitete të paligjshme nga bandat dhe shume shpejt rekrutohen për të punuar në fermat e kanabisit ose për të shpërndarë drogë në pronat e Britanisë. Të vëzhguar nga afër nga bandat, adoleshentët punojnë për të shlyer borxhin e tyre ndaj kontrabandistëve të njerëzve përpara se të dërgojnë para në shtëpi.

Ferme kanabisi ne Angli Ferme kanabisi ne Angli

Nëse kapen nga policia, burrat përfundojnë në burg sepse avokatët e mafies përdorin një boshllëk ligjor për të bllokuar deportimin në Shqipëri duke pretenduar se ishin viktima të skllavërisë moderne. Zbulimi vjen pasi shqiptarët përbëjnë përqindje të madhe të mbërritjeve në Britaninë e Madhe nga vetëm një vend me varka të vogla me 28% vitin e kaluar, që barazohet me 12 561 persona.

Sipas artikullit të medias britanike, bandat shqiptare kanë kapur kontrollin e ekonomisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve të fundit pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet e drogës në Amerikën Latine.

‘’Gangsterët në Mbretërinë e Bashkuar bëhen modele për të rinjtë e varfër në vendin e tyre të lindjes”, - shkruhet në artikull.

Shkaku kryesor mbetet varfëria ekstreme në Shqipëri, ky kryesisht janë të rinj nga zona rurale, në veri të vendit.

“Në të njëjtën kohë, avokatët u thonë klientëve të kërkojnë azil dhe thonë se janë viktimë e skllavërisë moderne. Ata pranojnë fajin menjëherë, por më pas kërkojnë azil për të bllokuar deportimin si viktimë,’’ – citohet në Daily Mail.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese