Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Dagestani i thotë “jo” mobilizimit të Putin, protesta masive dhe të shtëna me armë (Video)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Asnjë në Dagestan nuk dëshiron të bëhet pjesë e luftës së pajustifikuar të presidentit rus Vladimir Putin.

Protesta masive kanë shpërthyer sot në disa qytete ku janë hapur pikat për mobilizimin e popullsisë. Ndërsa Putin kërkon edhe 300 mijë ushtarë të tjerë për t’i dërguar në Ukrainë.

Por vendi i kampionit të MMA-së, Khabib Nurmagomedov ka vendosur të refuzojë në masë mobilizimin. Dagestani është një nga 22 republikat e Rusisë, përfshi Krimenë, që kanë ligjet, gjuhën dhe kushtetutën e tyre por janë pjesërisht të varura nga Kremlini.

Më shumë
spot_img
spot_img