Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
26 °
Mar
28 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Covidit s’po i vjen fundi, paralajmërojnë shkencëtarët: Pas Omicron do të ketë variante tjera

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët paralajmërojnë se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit i Covid-19.

Ata bëjnë me dije se pas Omicron do të ketë variante të reja që ndoshta do të jenë edhe më shqetësuese. Çdo variant ofron një shans që virusi të ndryshojë, dhe omicron ka një avantazh ndaj paraardhësve të tij, ai përhapet shumë më shpejt pavarësisht se shfaqet në një agrisivitet më të ulët.

Shkenctarët nuk e dinë se si do të duken variantet e ardhshme ose se si mund të formësojnë pandeminë, por ata thonë se nuk ka asnjë garanci se vazhdimet e omicron do të shkaktojnë sëmundje më të lehta ose se vaksinat ekzistuese do të funksionojnë kundër tyre.

“Sa më shpejt të përhapet omikroni, aq më shumë mundësi ka për mutacion të ri, duke çuar potencialisht në më shumë variante,” tha Leonardo Martinez, një epidemiolog i sëmundjeve infektive në Universitetin e Bostonit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img