Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Covid merrr fund me variantin Omicron? Mjeku Alimehmeti: Ka një sekuencë të gripit të zakonshëm, asnjë rast i rëndë në gjithë botën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kur do të përfundojë pandemia e shkaktuar nga Covid-19?! Kjo është pyetja që prej dy vitesh mundon gjithë njerëzimin. Qëkur virusi u shfaq për herë të parë në muajt e fundit të vitit 2019 dhe prej atëherë ka marrë mijëra jetë njerëzish dhe ka futur botën në një rend të ri.

Mjeku Ilir Alimehmeti, thotë se varianti i ri “Omicron” i covid nuk ka shfaqur asnjë rast të rëndë në gjithë botën, edhe pse është më shumë infektues se variantet e mëparshme. Madje, ai shton se në këtë variant është futur një sekuencë gjenetike e HCoV-229E.

HCoV-229E është një betakoronavirus i njohur prej kohësh që shkakton “gripin e zakonshëm” te njerëzit.

Shkruan mjeku Ilir Alimehmeti

“Deri tani asnje rast i rende me Omicron ne te gjithe boten! Ne variantin Omicronit eshte futur nje sekuence gjenetike e HCoV-229E.

HCoV-229E eshte nje betakoronavirus i njohur prej kohesh qe shkakton “gripin e zakonshem” te njerezit. Kjo mund te jete baza e arsyes pse ndoshta njerezit e njohin me mire kete sekuence dhe nuk zhvillojne shume forma te renda!

A mund te jete ky varianti i virusit qe do te perfundoja pandemine duke qene me i transmetueshem por i lehte klinikisht? Presim edhe ndonje jave dhe sigurohemi! Deri tani asnje arsye per shqetesim!”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img