Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Covid-19/ Ulet ndjeshëm numri i të infektuarve në vendin tonë, 1 person ka humbur jetën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1797 testime, prej të cilave kanë rezultuar 328 persona të infektuar me covid-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë 1 person ka humbur jetën ndërsa 383 të tjerë kanë arritur të shërohen.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1796 testime, 328 qytetarë të infektuar, 1 humbje jete dhe 383 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 1796 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 328 qytetarë, në këto bashki:

115 në Tiranë, 26 në Durrës, 24 në Vlorë, nga 17 qytetarë në Lushnje, Fier, 14 në Berat, 9 në Elbasan, nga 8 qytetarë në Sarandë, Shkodër, nga 6 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, nga 5 qytetarë në Skrapar, Mallakastër, Krujë, Kukës, nga 4 qytetarë në Lezhë, Kurbin, Shijak, Kuçovë, Gramsh, nga 3 qytetarë në Memaliaj, Këlcyrë, Përmet, Mat, Kamëz, Vau i Dejës, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Divjakë, Selenicë, Delvinë, Tepelenë, Korçë, Dimal, Peqin, nga 1 qytetar në Patos, Vorë, Mirditë, Has.  

Janë 6382 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: një qytetare nga Fieri 55 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 383 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 192,238 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (5 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          328

Të shëruar në 24 orë       383

Të shtruar në spitale       152

Humbje jete në 24 orë     1

Testime ditore                 1796

Testime totale              1,405,077

Raste pozitive                201,730

Raste të shëruara          192,238

Raste Aktive                      6,382

Humbje jete                      3,110

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3122

Fier                  692

Gjirokastër     541

Shkodër          444

Durrës             372

Berat               334

Elbasan           275

Vlorë                202

Lezhë               162

Korçë               124

Dibër                 67

Kukës               47

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img