Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Covid-19 nuk po kursen as moshat e vogla, mjekja pediatre tregon si paraqitet situata: Kemi patur rritje të rasteve, aktualisht janë 360 fëmijë që…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mjekja pediatre Xheroxhina Kuli gjatë mbledhjes së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve bëri me dije se në rradhët e të infektuarëve nga Covid-19 ka dhe fëmijë.

Kuli shtoi se gjatë javëve të fundit kemi patur një rritje të shtimit të rasteve së fëmijëve të infektu, por fatmirësisht kanë qenë në gjendje të mirë shëndetësore duke mos patur komplikacione.

albsig

Më tej ajo shtoi se që prej fillimit të pandemisë dhe deri më tani 360 fëmijë kanë patur nevojë për hospitalizim.

“Është pasqyruar rritja e rastgeve pozitive. Kemi një rritje të shtrimit me fëmijë në forma të mesme dhe të moderuara, por fatmirësisht situata klinike është në kontroll. Fëmijet ranimohen brenda disa ditëve . Aktualisht 360 fëmijë të hospitalizuar nga fillimi i pandemisë të cilët kanë rezultuar me komplikacione të ndryshme por që janë shëruar. Nuk kemi asnjë rast me komplikacione të rëndësishme post-Covid”, tha ajo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img