Hapësire reklamuese

Bota

COVID-19/ New York në krizë respiratorësh, ka rezerva për vetëm 6 ditë

Shkruar nga Newsbomb
Guvernatori i New York Andrew Cuomo

"Shteti i New York ka 2,200 ventilatorë në rezervat e tij, të mjaftueshme për rreth gjashtë ditë në "shkallën e djegies aktuale" gjatë pandemisë së koronavirusit , tha Guvernatori Andrew Cuomo.

New York-u duket se është shteti që po has më shumë vështirësi në SHBA, pasi ka numrin më të lartë të infektuarve, ndërsa spitalet nuk kanë shtretër dhe respiratorë të mjaftueshëm.

Cuomo se i ka kërkuar administratës Trump që të marrë masa shtesë për New York-un, por theksoi se mund të përdoren edhe masa të tjera për të zgjidhur këtë probglem.

Ai tha se masat përfshijnë transportimin e respiratorëve nga spitalet që nuk kanë nevojë për to për momentin tek të tjerët që bëjnë, duke përdorur makina anestezie si respiratorë, ndarjen e një respiratorimidis dy pacientëve dhe shndërrimin e makinave BiPAP në respiratorë

"Unë nuk dua të them akoma jam i sigurt, dhe kjo varet nga sa kemi nevojë, por mund të them me besim që kemi hulumtuar çdo mundësi, çdo ide", tha Cuomo.

Më shumë se 92 mijë të infektuar janë në New York, ndërsa numri i viktimave është 2373.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese