Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Covid-19 mund të shkaktojë sëmundjen e LEMZËS, 48-vjeçari i infektuar shfaqi simptoma të pazakonta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

69fb15cbf555ce090bfd2b93e3809ac3

Mjekët kanë pohuar se lemza mund të jetë një simptomë e koronavirusit.

Pasi trajtuan një person të infektuar që kishte lemzë për dy javë, mjekët besojnë se simptomat e tij ishin një ‘paraqitje e rrallë’ e virusit të rrezikshëm.

Ekspertët thonë se Covid mund të sulmojë diafragmën,  muskulin që kontrollon frymëmarrjen, duke shkaktuar atë në vrull, duke çuar në lëkundje.

Lemza gjithashtu ka qenë e lidhur me sëmundje të tjera infektive përfshirë gripin dhe tuberkulozin.

48-vjeçari, nga Egjipti, fillimisht kishte ethe, të cilën ai e trajtoi me ilaçe pa recetë, shkruajnë mediat e huaja.

Por më pas, filloi lemza, duke u bërë edhe më e ashpër gjatë javës. Njeriu i paidentifikuar pastaj ka një dhimbje të fytit dhe kërkoi ndihmë mjekësore. Mjekët vërejtën se ethet e tij ishin kthyer.

Për të kuptuar se çfarë po i shkaktonte lemza, mjekët në Kajro urdhëruan një ultratinguj të barkut, por ata nuk gjetën asgjë të pazakontë.  

Ethet e tij që ishin një shenjë treguese e infeksionit i çuan ata të kryenin një skanim CT. Ai tregoi se ai kishte shenjat karakteristike të Covid, me njolla të bardha në skanim që tregonte pellgjet e lëngjeve të ndërtuara në mushkëri që shkaktohen nga pneumonia virale.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img