Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
28 %
9.3kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

Covid-19 futet edhe në kopshtin zoologjik, infektohen dy hipopotamë në Belgjikë

Lajme të ngjashëm

Dy hipopotamë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në një kopsht zoologjik në Belgjikë. Lajmi është bërë m dije nga stafi i kopshtit zoologjik në Antëerp.

Laboratori kombëtar veterinar i Belgjikës ka konfirmuar se dy hipopotamët e kopshtit zoologjik të Antëerp janë të infektuar, ndërsa mbetet e paqartë si janë infektuar kafshët me virus.  

“Për dijeninë time, është infektimi i parë i regjistruar në mesin e kësaj specie. Në të gjithë botën ky virus është parë kryesisht te majmunët dhe macet e mëdhaja,” tha drejtuesi i kopshtit zoologjik të Antëerpit, Francis Vercammen.

Pas kësaj, të gjitha kafshët e kopshtit zoologjik u testuan dhe nuk gjet asnjë rast tjetër pozitiv me Covid-19.

Më shumë