Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Covid-19 do të kthehet në një ftohje të zakonshme, thotë vaksinologia e njohur britanike

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarja Dame Sarah Gilbert, krijuesja e vaksinës Astrazeneca, thotë se Covid-19 nuk ka gjasa të bëhet më agresiv dhe me kalimin e kohës ky virus do të kthehet në një ftohje të zakonshme.

Sipas saj, viruset kanë tendencën të bëhen më pak virulente gjatë kohës që qarkullojnë në popullatë dhe për këtë arsye nuk ka asnjë mundësi që të ketë një variant më të rëndë të Sars-COV-2.

Ky është një lajm shumë i mirë për të gjithë botën, pasi që nga shfaqja e Covid-19 ka pasur pasoja të mëdha si njerëzore dhe ekonomike.

Mesa duket realitetit të hidhur ku njerëzit duhej të luftonin me jetën kundër virusit është duke i ardhur fundi.

Në shumë vende të botës tashmë po vijon dhe vaksinimi dhe qeveri të vendeve të ndryshme kanë shtuar dhe masat në mënyrë të tillë që popullsia të vaksinohet.

Fasha vaksinimit ka ardhur duke u ulur duke përfshirë dhe fëmijët. Vaksinat tek fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç pritet të luajnë një rol vendimtar për të frenuar rritjen e rasteve me Covid-19 në botë.

Më shumë