Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Covax bën njoftimin e rëndësishëm, ja kur do të mbërrijnë dozat e para të vaksinës anti-Covid në Kosovë

spot_img

Lajme të ngjashëm

d30311fe2f704aba84c5eaf5b86d28cd

Aleanca Covax ka publikuar listën e vendeve të cilat do të furnizohen me vaksina në periudhën mars-maj.

Në mesin e këtyre shteteve është edhe Kosova, ku pritet të dorëzohen 100 mijë e 800 vaksina AstraZeneca.

Covax ka deklaruar se furnizimi do të bëhet në afatet kohore shkurt-mars dhe prill-maj, por koha e dorëzimit varet nga disa faktorë duke përfshirë miratimin nga vendet përfituese për përdorimin e vaksinës.

Dorëzimet në këtë fazë kanë filluar në dy vende afrikane në Gana dhe Bregun e Fildishtë, të cilat janë furnizuar me nga 500 mijë doza të vaksinës AstraZeneca.

vaksine.png

Më shumë

spot_img