Tirana
light rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
60 %
1.5kmh
20 %
Pre
22 °
Sht
25 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
26 °
E premte, 2 Qershor, 2023

Çonte shqiptarë në Angli dhe Amerikë me pasaporta false, Operacionalja prangos të dënuarin me 7 vite burg në Tiranë

Lajme të ngjashëm

Eduard (Eduart) Haxhiu, i dënuar me 7.4 vite burg nga Gjykata e Posaçme, është arrestuar nga Forca Operacionale në Tiranë. Gjatë periudhës 2019-2022, ky shtetas ka ndihmuar emigrantë shqiptarë që të kalonin në Angli dhe në Amerikë, me pasaporta të falsifikuara.

54 vjeçari është pjesë e një grupi të madh personash që ushtronin këtë veprimtari të paligjshme dhe u godit nga Prokuroria Speciale, në bashkëpunim me autoritetet amerikane të sigurisë.

Njoftimi i plotë i Policisë së Tiranës:

Shërbimet e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, për vendndodhjen e një shtetasi në kërkim, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Lokalizimi”. Si rezultat i këtij operacioni u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit:

– Eduard (Eduart) Haxhiu, 54 vjeç, banues në Tiranë. 

54-vjeçari është dënuar me 7 vjet e 4 muaj burgim, nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, “Organizata kriminale” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Gjatë periudhës 2019-2022, ky shtetas ka ndihmuar emigrantë shqiptarë që të kalonin në Angli dhe në Amerikë, me pasaporta të falsifikuara. Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.


Më shumë