Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Çonin turistë në lumin e Shalës, policia “godet” pronarët e varkave në Shkodër: Nuk kishin licensë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Shkodrës ka gjobitur 7 pronarë të mjeteve lundruese, ku 4 prej tyre janë proceduar penalisht, pasi ushtronin aktivitet tregtar pa licencë në liqenin e Komanit.

Për secilin prej pronarëve të mjeteve lundruese është vendosur masa administrative 10.000 lekë. 

Pas aksionit këtyre personave iu janë bllokuar mjetet lundruese që kishin në përdorim.

Njoftimi i policisë: Shkodër

Ushtronin aktivitet tregtar pa licencë në liqenin e Komanit, ndëshkohen më masë administrative 7 pronarë të mjeteve lundruese. 4 prej tyre procedohen penalisht, iu bllokohen edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim. Nga strukturat e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomiko-Financiar, në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit, në zbatim të planit të masave “Për regjistrimin, mënyrën e përdorimit dhe kontrollin e mjeteve lundruese, turistike dhe të argëtimit” janë ushtruar kontrolle në liqenin e Komanit.

Gjatë kontrollit të ushtruar në digën e liqenit të Komanit janë evidentuar 7 shtetas që ushtronin aktivitetin me mjete lundruese, për të cilat nuk dispononin dokumentacionin përkatës për ushtrimin e aktivitetit. Për secilin prej pronarëve të mjeteve lundruese është vendosur masa administrative 10.000 lekë. Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht në gjendje të lirë, 4 prej tyre, shtetasit: M. K., 29 vjeç banues në Vau i Dejës, N. M., 22 vjeç banues në Vau i Dejës, A. M., 27 vjeç, banues në Durrës dhe E. Q. 46 vjeç banues në lagjen “10 Korriku”, Shkodër, për veprat penale ”Punësim i paligjshëm”, “Fshehja e të ardhurave“ dhe “Ushtrimi i aktivitetit tregtar të paligjshëm“.

Gjithashtu, këtyre shtetase iu bllokun edhe mjetet lundruese që kishin në përdorim. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img