Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
24 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
24 °
E diel, 2 Tetor, 2022

CNN amerikan nxjerr pamjet: Rusët kanë vizituar Iranin dy herë në muajin e kaluar, do blejnë dronë luftarakë pa pilot

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një delegacion rus ka vizituar një aeroport në Iranin qendror të paktën dy herë në muajin e fundit për të ekzaminuar dronët luftarakë, sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare Jake Sullivan dhe imazheve satelitore të marra ekskluzivisht nga CNN.

Irani filloi të shfaqte dronët Shahed-191 dhe Shahed-129, të njohur gjithashtu si UAV ose Mjete Ajrore pa pilot, në aeroportin Kashan në jug të Teheranit në qershor, thanë zyrtarët amerikanë. Të dy llojet e dronëve janë të aftë të mbajnë raketa të drejtuara me saktësi të lartë.

“Ne kemi informacione se qeveria iraniane po përgatitet t’i sigurojë Rusisë disa qindra UAV, duke përfshirë UAV-të të aftë për armë”, është shprehur Sullivan. Frika e amerikanëve është se këta dronë po kërkohen të përdoren në luftën e Ukrainës.

“Ne vlerësojmë se një delegacion zyrtar rus mori së fundmi një ekspozitë të UAV-ve iraniane të aftë për sulm,” shtoi Sullivan. “Ne po publikojmë këto imazhe të kapura në qershor që tregojnë UAV-të iraniane që delegacioni i qeverisë ruse pa atë ditë. Kjo sugjeron interesin e vazhdueshëm rus për blerjen e UAV-ve iraniane të aftë për sulm.”

Sullivan tha se në dijeninë e SHBA-së, vizita e qershorit “ishte hera e parë që një delegacion rus vizitonte këtë aeroport për një shfaqje të tillë”. Një delegacion rus vizitoi sërish aeroportin për një ekspozitë të ngjashme më 5 korrik, thanë zyrtarët.

Lajmi vjen ndërsa Biden po përfundon udhëtimin e tij në Lindjen e Mesme, ku Irani ishte një pikë kyçe e diskutimit midis SHBA-së, Izraelit, Arabisë Saudite dhe vendeve të Gjirit. Një zyrtar amerikan i tha CNN se partneriteti në rritje midis Iranit dhe Rusisë ilustron pse SHBA duhet të ruajë praninë dhe ndikimin e saj në Lindjen e Mesme.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img