Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
42 %
4.6kmh
0 %
Sht
31 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

“Çmendet” moti në Spanjë, vala e të nxehtit sjell temperatura rekord në muajin maj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Disa pjesë të Spanjës po përjetojnë ditët më të nxehta me temperatura mbi 40 gradë Celsius në disa vende.

Agjencia  shtetërore e motit, AEMET  paralajmëroi për temperatura të larta në 10 rajone për këtë fundjavë, duke thënë se mund të jetë “një nga valët më intensive” të të nxehtit në vite.

albsig

spring

Qyteti i Jaén në Spanjën jugore regjistroi të premten temperaturën më të lartë të majit prej 40 gradë Celsius.

Ndryshimet klimatike po i bëjnë valët e të nxehtit më të shpeshta dhe më intensive. Moti i ngrohtë pranveror i Spanjës është rezultat i ajrit të nxehtë që vjen nga Afrika e Veriut, duke bërë që temperaturat të rriten deri në 15 gradë Celsius mbi mesataren për këtë periudhë të vitit.

Rajonet më të goditura janë Andaluzia në jug, Extremadura në jug-perëndim, Madridi dhe Castilla La Mancha në qendër dhe Aragona në veri-lindje.

Ministria e shëndetësisë e Spanjës u bëri thirrje banorëve të pinë shumë ujë dhe të qëndrojnë në vende të freskëta kur është e mundur. Ai gjithashtu këshilloi njerëzit që të reduktojnë aktivitetin fizik.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img