Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Cilat janë shtetet europiane që kanë bërë më shumë vaksina? Serbia në vendin e dytë, listën e udhëheq…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dc6f27d07c43ba24886b012114e839a4

Vaksinimi është mënyra e vetme për të shpëtuar nga pandemia COVID-19, ndaj shtete janë vënë në garë për të siguruar sa më shumë doza të vaksinave.

Europa ka aprovuar 3 vaksina, atë të Pfizer, Modernës dhe AstraZeneca, të cilat kanë nisur të shpërndahen në pjesën më të madhe të shteteve.

Mbretëria e Bashkuar është vendi që ka bërë më shumë imunizime të popullsisë, rreth 10.9 milion banorë, pasi ishte e para që aprovoi vaksinën kundër koronavirusit, rreth 3 javë para se BE të bënte të njëjtën gjë.

Në vendin e dytë renditet Serbia, që ka pranuar edhe vaksinat kineze, ndërkohë që vendi i tretë i takon Maltës, që ka kryer më shumë vaksinime për çdo 100 mijë banorë.

Taktika që po ndjek Mbretëria e Bashkuar është vaksinimi me 1 dozë për sa më shumë qytetarë, ndërsa doza e dytë mund të vonojë edhe më shumë se ç’është parashikuar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img