Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
75 %
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
39 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Cikloni ‘Seroja’ godet Australinë Perëndimore, çatitë e shtëpive “fluturojnë” në ajër (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Cikloni tropikal “Seroja” goditi bregdetin shtetëror të Australisë Perëndimore me erëra të forta deri në 170 km/h brenda natës, thanë zyrtarët.

Qyteti i Kalbarrit mori goditjen më të rëndë nga stuhia, ku u dëmtuan shtëpi dhe çatitë “fluturuan” në ajër, u thyen pemë, u rrëzuan shtylla elektrike, si dhe rrugët të mbushura plot me mbeturina.

albsig

“Ne jemi një qytet i vogël. Gjysma e tij është rrafshuar”, tha një banor i Kalbarrit.

Autoritetet thanë se Cikloni ‘Seroja’ kishte mbajtur ritëm dhe forcë “të pazakontë” gjatë gjithë natës të së dielës, ndërsa lëvizte nga Kalbarri dhe Geraldton për në bregdet. Ndërsa muajin e kaluar, zonat e Australisë lindore u evakuuan, pasi lumenjtë dhe digat vërshuan me përmbytjet më të mëdha në dekada, ku rreth 18,000 njerëz u zhvendosën.

Kliko këtu për të parë videon

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img