Hapësire reklamuese

Bota

“Ciaran” godet Evropën, raportohen viktima! Paralizohen Franca dhe Spanja

Shkruar nga Newsbomb
“Ciaran” godet Evropën, raportohen viktima! Paralizohen Franca

Stuhia Ciaran goditi Evropën veriperëndimore të enjten me erëra të forta dhe reshje shiu, duke vrarë një person në Francë dhe një në Spanjë. Sakaq shkollat, aeroportet dhe trenat ndaluan shërbimin.

Një shofer kamioni u vra nga një pemë që binte në verilindje të Parisit dhe 1.2 milionë familje franceze mbetën pa energji elektrike. Autoritetet në Finistere, Brittany, u kërkuan njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin erërat që po goditnin 207 km/h duke çuar në raportime për valë 20 metra jashtë bregut.

Një grua u vra kur një pemë ra mbi të në qendër të Madridit, thanë shërbimet e urgjencës. Tre persona u plagosën.

Stuhia Ciaran, e cila pason pas stuhisë Babet dy javë më parë, u nxit nga një rrymë e fuqishme avionësh që u përfshi nga Atlantiku, duke lëshuar shi të dendur dhe erëra të furishme që tashmë kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Irlandën e Veriut dhe pjesë të Britanisë.

Ministri i Brendshëm i Francës Gerald Darmanin u tha gazetarëve se përveç vdekjes së shoferit të kamionit, 15 persona, përfshirë shtatë zjarrfikës, ishin plagosur. Një person u plagos rëndë në qytetin verior francez të Roubaix, tha ai.

Rreth 1,300 njerëz u desh të zhvendoseshin në vendet e kampeve ose strehimoret dhe disa shtëpi u evakuuan në qytetin Finistere të Brest-it pasi ra një vinç, tha Darmanin në mediat sociale.

Megjithatë, stuhia në Francë tregoi disa shenja pakësimi me shërbimin e motit Meteo France që uli alarmin për erëra të forta në Mache, Finistere dhe Cotes d'Armor nga e kuqja në portokalli.

Në Britani, Ishujt e Kanalit ishin ndër zonat më të goditura, me BBC-në që raportoi se dritaret ishin hedhur në erë dhe një çati e kishte grisur një shtëpi në Jersey, duke i detyruar familjet të zhvendoseshin në hotelet aty pranë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese