Hapësire reklamuese

Bota

Charls Michel thirrje BE-së: Nëse duam paqe, të përgatitemi për luftë me Rusinë

Shkruar nga Newsbomb
Charls Michel thirrje BE-së: Nëse duam paqe, të përgatitemi

Kreu i Këshillit Evropian Charles Michel u ka bërë thirrje vendeve të Bashkimit Europian që nëse duan paqe, atëhere duhet të përgatiten për luftë. Në një rubrikë të gjatë të botuar në Libération Michel, kërkoi nga vendet e BE-së që të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën për të luftuar kundër Rusisë, e cila përbën një kërcënim serioz ushtarak për Evropën.

Në këtë rubrikë kreu i KE-së kujton dy vitet pas fillimit të pushtimit rus në Ukrainë dhe pasojat që ky i fundit kishte në bashkëpunimin mes anëtarëve të Bashkimit Evropian.

 “Nëse duam paqe, duhet të përgatitemi për luftë”, tha ai.

“Është koha të marrim përgjegjësinë për sigurinë tonë”, shpjegon ai, duke theksuar se “deri në vitin 2030 duhet të synojmë të dyfishojmë blerjet tona nga industria evropiane”, tha ai teksa më tej shtoi se kjo do të forcë industrinë e mbrojtjes si dhe do të përmirësojë fatmirësisht e mbrojtjes.

Pjesë nga shkrimi Charles Michel:

Ishte ora 3:30 e mëngjesit të datës 24 shkurt 2022 kur u zgjova nga zilja e telefonit. Shënime të panumërta të inteligjencës që paralajmërojnë për një pushtim rus të Ukrainës nuk mund t'ju përgatisin kurrë për një moment të tillë. Duke dëgjuar Presidentin Zelensky të thoshte, me një zë të thellë në telefon, "bombat po bien, është një pushtim total", e dija se i gjithë sistemi i sigurisë që pasoi Luftën e Dytë Botërore kishte ndryshuar në mënyrë dramatike. Asnjëherë. Bashkimi Evropian duhej të ndryshonte gjithashtu, dhe shpejt.

Brenda pak orësh, krerët e BE-së u mblodhën në Bruksel për një samit të jashtëzakonshëm për të përcaktuar përgjigjen e BE-së ndaj pushtimit. Nuk ka nevojë për fjalë mes nesh; ajo që duhej ishte veprimi. Është një moment në histori që çdo lider i BE-së do ta kujtojë përgjithmonë. Vendimet e marra në këtë mbledhje të Këshillit Evropian shënuan lindjen e BE-së gjeopolitike.

Dy vjet pas fillimit të luftës, tashmë është e qartë se Rusia përbën një kërcënim serioz ushtarak për kontinentin tonë. Ne duhet të dyfishojmë përpjekjet tona për të ndihmuar Ukrainën dhe për të forcuar mbrojtjen tonë evropiane.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese