Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Çfarë u diskutua dhe firmos sot mes tre liderëve në Shkup, takimi i radhës në Serbi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në kuadër të Forumit Ekonomik që u mbajt ditën e sotme në Shkup mes kryeministrit Edi Rama, kryeministrit të MV Zoran Zaev dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç, u firmosën tre dokumente, dy memorandume mirëkuptimi dhe një marrëveshje ndërshtetërore.

1- Një memorandum mirëkuptimi ka të bëjë me nismën për të lehtësuar importin, eksportin dhe lëvizjen e mallrave në ballkanin perëndimor.

2- Një pikë tjetër do të jetë bashkëpunimi i doganave dhe autoriteteve të tjera kompetente si dhe dispozita të veçanta për sigurinë ushqimore, çështjet veterinare dhe fitosanitare të lëvizjes së produkteve industriale jo ushqimore, si dhe lëvizja e lirë e punëtorëve.

3- Me Marrëveshjen për Bashkëpunimin për Mbrojtjen dhe Shpëtimin nga Katastrofat në Ballkanin Perëndimor, palët kontraktuese rregullojnë kuadrin e kushteve për ndihmë vullnetare në rast fatkeqësish: planifikimi dhe zbatimi i masave për mbrojtjen nga fatkeqësitë natyrore dhe përmbytjet, tërmetet, zjarret, ndotja e mjedisit, aksidentet e anijeve, rreziqet radiologjike, pandemitë etj.

Theksojmë se në këtë takim në kuadër të Forumit Ekonomik nuk mori pjesë kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili tha se mini-shengeni është një nismë pa vizion, ndërsa takimi i radhës është planifikuar të mbahet në muajin tetor në Serbi.

Më shumë

spot_img