Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
57 %
4.6kmh
20 %
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
27 °
Mër
26 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Çfarë tha përkrahësi i masakrave të Serbisë, shkrimtari Peter Handke kur mësoi se kishte fituar Nobel-in

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkrimtari austriak Peter Handke, i cili banon në Francë, e ka quajtur “kurajoz” vendimin e jurisë së Nobel-it për ta vlerësuar me çmimin e lartë në Letërsi.

Duke folur jashtë shtëpisë së tij në periferi të Parisit, Handke e përshkroi vlerësimin si “një lloj lirie e çuditshme”.

Ai ishte kundërshtar i sulmeve të NATO-s ndaj Serbisë dhe propagandues i politikave shoviniste serbe.

Bernt Hagtvet, një ekspert i totalitarizmit ka kritikuar ashpër vlerësimin e Handke me Çmimin Ndërkombëtar Ibsen, duke e quajtur si një “skandal të paprecedent”. Shkrimtari i madh Salman Rushdie është shprehur se Handke meriton çmimin “idioti i vitit”.

Në vitin 2009 Handke u nominua për Çmimin Heinrich Heine, por këshilli i Bashkisë së Duseldorfit vendosi të mos aprovojë shpërblimin monetar prej 50 mijë eurosh. /Newsbomb.al

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img