Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Çfarë roli luan moti në përhapjen e Covid-19, zbulimi BEFASUES i studimit më të ri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ae43858f6c95cbfb2e9dd0eceea21a99

Pavarësisht nëse mbajmë maskë dhe distancë nga shoqëria, kushtet e motit, të tilla si temperatura, lagështia dhe era, luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e koronavirusit.

Dimitris Drikakis nga Universiteti i Nikosisë argumenton duke përfshirë të dhëna për lagështinë dhe temperaturën e një vendi, shkencëtari qipriot dhe ekipi i tij ishin në gjendje të bënin parashikime më të sakta në lidhje me ecurinë e koronavirusit.

“Rezultatet tregojnë se dy valë pandemike në vit janë të pashmangshme sepse ato lidhen drejtpërdrejt me atë që ne e quajmë mot sezonal”,- shkruajnë studiuesit në studimin e tyre.

Talib Nmpouk dhe Dimitris Drikakis nga Universiteti i Nikosisë, krijuan një model kompjuterik që shpjegon luhatjet në mot dhe sjelljen e virusit.

“Shkalla e Infeksionit Ajror fokusohet në përqendrimin e grimcave të koronavirusit në kushte të ndryshme”,- theksojnë ata.

Shkencëtarët aplikuan indeksin AIR në të dhënat për koronavirusin në verën e vitit 2020 në Paris , Neë York dhe Rio de Janeiro dhe ishin në gjendje të parashikonin valën e dytë të sëmundjes Covid-19 në këto qytete.

“Modelet epidemiologjike duhet të integrojnë ndryshimet klimatike përmes indeksit AIR. Ndërhyrjet jo-farmakologjike, të tilla si maska ​​dhe distanca sociale, janë efektive, por ato nuk janë të mjaftueshme për të eliminuar patogjenin,” thonë shkencëtarët nga Universiteti i Nikosisë.

Për këtë arsye, siç shpjegojnë ata, vendimet e politikëbërësve për të zbatuar bllokimin  nuk duhet të bazohen vetëm në të dhëna që lidhen me masat kufizuese dhe karakteristikat e virusit, pasi faktorët e mjedisit gjithashtu luajnë një rol.

“Në pandemitë, ku vaksinimi masiv dhe efektiv nuk është i disponueshëm, planifikimi qeveritar duhet të jetë afatgjatë, duke marrë parasysh motin me udhëzimet përkatëse për shëndetin dhe sigurinë publike”,- shton studiuesi Dubuk.

Studimi, i botuar në revistën Physics of Fluids, arriti në përfundimin se vala e dytë pandemike ishte e ndryshme në vendet në Ekuadorin verior dhe në vendet në Ekuadorin jugor.

Bazuar në modelin e shkencëtarëve, duket se ndërsa temperaturat rriten dhe lagështia zvogëlohet, numri i rasteve zvogëlohet.

Më shumë

spot_img
spot_img