Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
1.5kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
2 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Çfarë roli kanë patur institucionet në zgjedhje? Presidenti dhe Komiteti Teknik perceptohen si ‘NEGATIVË’ nga qytetarët dhe ekspertët

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rol pozitiv dhe rol negative në zgjedhjet 2021?

Instituti i Studimeve Politike ka pyetur nga njëra anë qytetarët dhe nga ana tjetër përfaqësues të shoqërisë civile dhe ekspertë të së drejtës/zgjedhjeve.

Konkluzioni? Për qytetarët rol pozitiv ka pasur KQZ (Komisioneri), media, ambasadorët perëndimorë, qeveria dhe SPAK, për ekspertët dhe shoqërinë civile rol pozitiv kanë pasur ambasadorët perëndimorë, media, KQZ, vetë shoqëria civile dhe misioni ndërkombëtar (ODIHR).

Në lidhje me rolin negativ ose tek të dy kategoritë vlerësimin më minimal e merr komiteti teknik për COVID-19, departamenti i administratës publike dhe Presidenti i Republikës. Tek qytetarët me rol negativ vlerësohet Prokuroria e Përgjithshme dhe KLSH, kurse për ekspertët dhe shoqërinë civile me rol negativ vlerësohen partitë politike dhe vetë qeveria!

Të dhënat shprehin perceptimin publik mbi punën e institucioneve dhe zgjedhjet, dhe si të tilla ato kanë vlerë referuese për imazhin e institucioneve dhe të zgjedhjeve. Shpjegimi? Secila palë vlerëson negativisht përdorimin e komitetit të COVID për qëllime politike dhe elektorale, vlerësimi më negativ që kjo strukturë ka marrë në nivel evropian (ku ka pasur zgjedhje gjatë 2021), si dhe vlerësojnë negativisht përbormin e burimeve shtetërore e financiare (DAP dhe KLSH), apo rolin e Presidentit dhe mungesën e reagimit ligjor nga Prokuroria, ndërkohë që vlerësojnë pozitivisht ambasadorët perëndimore dhe vetë median, për raportimet gjatë fushatës elektorale.

dery4e5yu4rj45rj5j
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img