Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Çfarë pritet të ndodhë me hapjen e negociatave për Shqipërinë? Flet Soreca: Ka pak pragmatizëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i BE në Tiranë ka dhënë së fundmi një intervistë për ‘Euronews Alabania’, ku mes të tjerash ka folur edhe për hapjen e negociatave.

I pyetur nga gazetari se çfarë pritet të ndodhë me aspiratat e Shqipërisë, Soreca deklaroi se duhet të ruajmë optimizmin edhe pse ka pak pragmatizëm.

Ambasadori i bëri sërish thirrje palëve politike të kapërcejnë ndasitë dhe të fokusohen në prioritetin parësor të qytetarëve shqiptarë.

‘Mendoj se në njërën anë duhet të ruajmë optimizmin e atyre që kanë punuar mirë dhe ky optimizëm lidhet me rezultatet e dhëna nga Shqipëria, por ka edhe pak pragmatizëm. Fjalët e fundit dua të jenë një thirrje për të gjithë palët politike për të zgjidhur ngërçin aktual dhe të shohin interesin kombëtar të shqiptarëve si drejtimi i duhur për t’u ndjekur. Kjo është koha për të kapërcyer ndasitë dhe për t’u fokusuar në prioritetin parësor të qytetarëve shqiptarë’, tha Soreca.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img