Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Çfarë po paralajmëron? Presidenti Vuçiç i drejtohet popullit serb, do të flasë për Kosovën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç raportohet se do t’u drejtohet qytetarëve më 8 tetor. Ai ka paralajmëruar se do të flasë se lidhje me kursin politik të vendit në planin ndërkombëtar, si dhe për masat që do merren për të përballuar dimrin.

Ndër të tjera, Vuçiç theksoi se do të rritet presioni ndaj Serbisë në lidhje me Kosovën.

“Me 5 tetor të shohim se çfarë do të ndodhë me Këshillin e Evropës për anëtarësimin e Kosovës dhe a do të fillojë vërtet procedurën për pranimin e Kosovës në anëtarësim, më 6 tetor është një Samit i madh në Pragë, ne do të marrim pjesë atje”, është shprehur ai.

Fjalimi i Vuçiç vjen pas marrëveshjes që Serbia nënshkroi së fundmi me Rusinë, ku të dyja shtetet do të koordinojnë politikat e tyre të jashtme.

Më shumë
spot_img
spot_img