Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
3.1kmh
40 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
22 °
Hën
20 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Çfarë po ndodh? Rastësia e frikshme, tërmeti “shkund” Shqipërinë në të njëjtën ditë dhe orë si para dy vitesh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme në vend. Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë në Krujë e qytete të tjera rreth kryqytetit. 

Sipas epiqendrës siziologjike tërmeti ishte me magnitudë 3.9 të shkallës Rihter, me epiqendër 6 km në Jug të Klosit në orën 16:04.

Kujtojmë se më 21 shtator 2019 një tërmet i fortë tronditi vendin, gati në të njëjtën orë me tërmetin e sotëm në 16:05 duke shkaktuar dëmë të maëdha materiale, por fatmirësisht pa dëme në njerëz.

Kujtojmë se atë pasdite të 21 shtator 2019 Urgjenca e Spitalit të Traumës ishte plot me ambulanca dhe makina të cilat sillni persona të plagosur që ishin hedhur nga ballkonet për t’i shpëtuar tërmetit.

Tërmeti i pasditës së 21 shtatorit, u regjistrua me një magnitudë 5.8, dhe sipas bilancit zyrtar u dëmtuan mbi 1500 shtëpi, pallate dhe shkolla, kryesisht në zonën e Tiranës edhe Durrësit, aty ku ishte edhe epiqendra e tij. Paniku do të ishte i madh tek njerëzit. Me mijëra qytetarë, dolën nga banesat e tyre

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img