Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

Çfarë po ndodh? Pas akuzave se po përpiqet ta tërheqë në luftë, Rusia do t’i dërgojë Bjellorusisë raketa me aftësi bërthamore

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë me dije se Moska do t’i dorëzojë Bjellorusisë raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore në muajt e ardhshëm, tha presidenti Vladimir Putin.

“Në muajt e ardhshëm, ne do të transferojmë në Bjellorusi sistemet e raketave taktike Iskander-M, të cilat mund të përdorin raketa balistike ose të lundrimit, në versionet e tyre konvencionale dhe bërthamore”, tha Putin në një transmetim në televizionin rus.

albsig

Shërbimi inteligjent i Ukrainës ka akuzuar Rusinë se po synon të tërheqë Bjellorusinë në luftë pasi mëngjesin e sotëm raketat u lëshuan nga territori bjellorus në rajonin kufitar të Chernihiv.

“Greva e sotme është e lidhur drejtpërdrejt me përpjekjet e Kremlinit për të tërhequr Bjellorusinë si bashkëluftëtar në luftën në Ukrainë”, tha shërbimi i inteligjencës, i cili është pjesë e ministrisë së mbrojtjes, në Telegram.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img