Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Çfarë po ndodh në Tiranë? Një grup protestuesish zbarkojnë në ish-bllok, forca policie i shoqërojnë (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

3a7bdc82fcc182da408c79fba224a2a4

Një grup protestuesish me simbolet e komunitetit LGBTIQ+, po marshojnë në pjesën e ish-bllokut, të shoqëruar edhe nga forca policie.

Për shkak të marshimit protestues, disa patrulla policie kanë bllokuar edhe kalimin e makinave në këtë segment.

‘Dyke March’, është marshimi për të drejtat e komunitetit LGBTIQ+. Bëhet për herë të parë në Shqipëri dhe ka pjesëmarrës nga Ballkani dhe Turqia.

Kjo protestë është e para e llojit të vet në Shqipëri, ku përfaqësues të komunitetit LGBTIQ+ pretendojnë dhe kërkojnë që të rifitojnë vendin e tyre që i takon në hapësirat publike, si dhe të ndryshojnë realitetin ku ky komunitet stigmatizohet dhe nuk i respektohen liritë dhe të drejtat e veta.

krenar.jpg
fot.jpg
briz.jpg

Më shumë

spot_img