Çfarë po ndodh në Itali? Veneto dhe Lombadria votojnë referndumin për autonominë

Publikuar tek: bota, më 20:08 22-10-2017 Çfarë po ndodh në Itali? Veneto dhe Lombadria votojnë referndumin për autonominë

12 milionë italianë, 7.9 milionë banorë në  Lombardi e 4 milonë në Veneto janë thirrur të votojnë sot nga ora 7 deri në 23 të mbrëmjes mbi referndumin e autonomisë së këtyre dy rajoneve.

Pas disa muajsh fushatë elektorale, drejtuar nga forca e djathtë politike “Lidhja e Veriut” çdo zgjedhës me votën e tij duhet të shpreh nëse është në favor o jo të negociatave me qeverinë italiane për t’i dhënë më shumë autonomi qeverisjes lokale në sektorin publik, në sektorin e financës, në sektorin e punës, në fushën e infrastrukturës, energjisë, mësimdhënies, mbrojtjes së ambientit, kulturës etj.

Nëse mbi 50 % e zgjedhësve do të votojnë në favor të këtij referendumi atëherë këto dy rajone do të nisin me shtetin italian rrugën e negociatave deri në miratimin e një ligji për dhënien e një statusi special “për forma e kushte të veçanta ta autonomisë” të rajoneve të Lombardisë e Venetos në përputhje me ligjin 116 të Kushtetutës italiane.

“Është një mundësi trasversale” ka deklaruar lideri i Lidhjes së Veriut Matteo Salvini, “është një shans më shumë për miliona veneto e lombardë për të pasur më shumë kompetenca e mundësi për të ardhmen e tyre.”

Nga ana e qeverisë italaine, Ministri i Politikave Bujqësore e Pyjore ka shprehur shqetësimin e tij se rezultati i votës së këtij referendumi “mund të ketë një rrjedhë si në Katalonja”.

Por për Presidentin e Rajonit të Lombardisë Roberto Maroni “vota e këtij Referendumi nuk është kundër Kushtetutës siç ndodhi në Katalonja, por për Kushtetutën.

“Lombardia, shprhet ai . është rajoni që derdh më shumë taksa në arkën e shtetit e meriton një autonomi fiskale në respekt të ligjeve të kushtetutës italiane.”

Në favor të këtij referndumi janë shprehur forcat politike të së djathtës italiane si dhe Lëvizjes 5 Yje, ndërsa mjaft skeptik është qëndrimi i Partisë “Fratelli d’Italia”,  si dhe emrave të rëndësishëm të sipërmarrjes italiane në këto dy rajone si Bennetton, Marzotto, etj, shkruan Oranews. Për herë të parë në këtë referendum do të aplikohet dhe votimi elektronik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulimi i madh në Gjermani mund të ndryshojë historinë e njerëzimit
Vdes në spital aktorja e njohur e kinematografisë botërore »
Article Logic
Execution time: 0.011647939682007
array(1) { ["section"]=> string(85) "cfare-po-ndodh-ne-itali-veneto-dhe-lombadria-votojne-referndumin-per-autonomine-96816" }