Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Çfarë po ndodh? Dielli bëhet blu (Pamje të rralla)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeqyteti kinez përsëri është goditur nga një stuhi rëre e cila ka kthyer diellin në blu.

Qielli i verdhë dhe dielli blu kjo është pamja që vjen nga Pekini është zhytur në një atmosferë apokaliptike.

albsig

Ndotja është rritur prandaj dhe autoritetet u kanë bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi.

Sidoqoftë, disa prej tyre guxuan të dilnin jashtë dhe bënë foto mbresëlënëse të spektaklit të motit.

Ndryshimi i ngjyrës së diellit ka ndodhur për shkak të një efekti të quajtur Rayleigh. Grimcat e rërës në ajër ndryshojnë mënyrën e shpërndarjes së dritës.

Shpërndarja e Rayleigh është gjithashtu përgjegjëse për faktin se ne shohim qiellin blu në mesditë, të kuqe në mbrëmje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img