Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Çfarë i ndodh trupit kur hiqni dorë nga alkooli

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Konsumi i rregullt i alkoolit e dëmton gradualisht shëndetin tuaj, por çfarë ndodh nëse nuk konsumoni më pije alkoolike? Ja disa përfitime shëndetësore:

Lëkurë më e shëndetshme

Alkooli është një diuretik pra nëse vendosni ta lini do të keni një lëkurë më të hidratuar dhe më të pastër.

Seks më i mirë

Një teke alkool mund t’ju japë pak më shumë rritje të koefidencës por gjithashtu mpin pjesët fundore të sistemit nervor duke ulur ndjeshmërinë, çka është më e rëndësishme gjatë marëdhënieve seksuale.

Humbja e peshës

Alkooli është plot me kalori dhe sheqer. Studimet kanë treguar se edhe nëse e konsumoni në masë të moderuar, alkooli mund të shtojë 400 kalori në dietën tuaj.

Zmadhimi i muskujve

Alkooli mund të dëmtojë procesin e formimit të muskujve të rinj, çka do të thotë se festat e fundjavës mund t’ju shkatërrojnë punën e lodhshme që keni bërë në palestër.

Rrit hidratimin

Disa gota alkool bëjnë që mëlçia të prodhojë një hormon i cili e inkurajon trupin të ri-absorvojë lëngjet duke shkaktuar dehidratim.

Gjumë më i mirë

Megjithëse disa gota mund t’ju ndihmojnë që të bini në gjumë më herët, gjithashtu mund të shkatërrojnë REM-in, çka mund të shkaktojë përgjumësi, marrje mendsh dhe përqëndrim të dobët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img