Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Çfarë duhet të dini për kancerin, 5 llojet më të përhapura të tij

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pothuajse të gjitha llojet e kancerit njihen si qeliza të dëmtuara apo të ndryshuara, që shumëzohen shpejtë, dhe kanë aftësinë për t’u përhapur në të gjithë trupin.

albsig

spring

Trupi përbëhet nga miliarda qeliza dhe aktivitetet e këtyre qelizave janë të menaxhuara nga ADN-ja. Qelizat rriten, shumohen dhe vdesin çdo sekondë të çdo dite. Por, qelizat e kancerit injorojnë direktivat e trupit dhe shumohen pa përmbajtje. Ato pengojnë aktivitetet normale të organeve të brendshme dhe pushtojnë indet e tyre.

Kanceri i mushkrive. Ka lloje të ndryshme të kancerit të mushkërive, por më i zakonshmi është ai i shkaktuar nga pirja e duhanit, me një kauzë të mesme askush nuk dëgjon në lidhje me helmimin radon. Kanceri i mushkërive ndikon në alveoli dhe mund të përhapet në indet e tjera me shpejtësi. Ai ka një nga normat më të ulëta të mbijetesës dhe pretendon më shumë se 1.5 milion jetë çdo vit në mbarë botën, dhe përbën 13% të të gjitha rasteve të kancerit.

Kanceri i mëlçisë.  Ky kancer mori jetën e 745.000 njerëzve në nivel global në vitin 2012 dhe përfaqëson 5.6 % të të gjitha rasteve të kancerit. Si organ kryesor i trupit për filtrim, ju nuk mund të jetoni pa mëlçinë tuaj. Ky organ pastron tërë gjakun – një mënyrë e preferuar e transportit të qelizave të kancerit. Me fjalë të tjera, një kancer që fillon diku tjetër, përfundon në mëlçi. Kur kanceri fillon në mëlçi, shkaku është zakonisht alkooli, një defekt i lindjes, apo infeksion kronik si Hepatit B ose C.

Kanceri në stomak, rezulton të ketë  më shumë se 720.000 vdekje në vit. Edhe pse shkaku zyrtar i vdekjes është “adenocarcinoma e stomakut”, në fakt shumica vdesin gjatë operacionit. Ky lloj kanceri prek muret e stomakut, dhe shpeshherë shkon pa u vënë re në fazën e hershme. Sa më shumë kohë të duhet për diagnozën dhe trajtimin e kancerit, aq më i vështirë është kurimi i tij. Kanceri i stomakut përfaqëson 6.8% të të gjitha rasteve të kancerit. Ushqimi, pirja e duhanit dhe konsumi i alkoolit janë shkak  për të rritur rrezikun e kësaj forme të kancerit. Nëse keni shqetësime të vazhdueshme në stomak që përfshin të përziera, urth, shtrëngim apo dhimbje, bisedoni me mjekun tuaj.

Kanceri kolorektal, Ky lloj kanceri i gjetur në zorrën e trashë, shkakton vdekjen e gati 700.000 njerëzve në vit. Ai është shkaku i dytë më i lartë i vdekjes nga kanceri në Shtetet e Bashkuara – që përbëjnë 9.7% të të gjitha rasteve të kancerit. Në qoftë se kapet në fillim, normat e mbijetesës janë të shkëlqyera. Shqyrtimet e hershme të kancerit kolorektal janë të rëndësishme pasi që shpesh nuk ka simptoma, derisa qelizat kanceroze të jenë shumëfishuar dhe përhapur në organe të tjera.

 Kanceri i gjirit ndodh në indet e gjirit tek meshkujt dhe femrat. Ky kancer merr jetën e më shumë se 500.000 njerëzve çdo vit; 11.9% e të gjitha rasteve të kancerit janë gjetur në gji. Tumori malinj që rritet në këtë ind, përhapet shpejt në pjesë të tjera të trupit, nëse nuk trajtohet. Ky është kanceri i dytë më i zakonshëm i diagnostikuar tek  gratë (pas kancerit të lëkurës).

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img