Çështja e emrit të Maqedonisë, protestë në Athinë

Publikuar tek: rajon, më 12:23 04-02-2018 Çështja e emrit të Maqedonisë, protestë në Athinë

Ditën e sotme në Athinë do të zhvillohet një protestë për çështjen e emrit të Maqedonisë.

Mediat greke raportojnë se protesta do të mbahet përpara parlamentit grek. Mijëra protestues  janë mbledhur në sheshin ‘Sintagagma’ në Athinë.

Protesta pritet të fillojë në orë 14:00 dhe protestuesit janë veshur me veshje kombëtare të Greqisë.

Sakaq, policia greke është në gatishmëri për mbarëvajtjen e protestës.

Kujtojmë se pak ditë më parë pak ditë më parë mediat greke raportuan se mes Maqedonisë dhe Greqisë është arritur akordi për çështjen e emrit.

Sipas tyre emri i ri i fqinjit lindor do të jetë “Republika e Maqedonisë së Epërme”. Për këtë çështje reagoi edhe kryeministri maqedonas Zoran Zaev.

Ky i fundit në një intervitë për mediat maqedonase është shprehur që pas këtij akordi vendi tij mund të marrë ftesën për tu anëtarsuar në NATO. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bluza me Shqipërinë Etnike, ekstremistët grekë bllokojnë kursin e gjuhës shqipe
Protestë masive në Greqi: Mos pranojmë kurrë se ka një shtet me emrin Maqedoni »
Article Logic
Execution time: 0.013286113739014
array(1) { ["section"]=> string(55) "ceshtja-e-emrit-te-maqedonise-proteste-ne-athine-109082" }