Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Çështja e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë, Nikos Dendias: Meta nuk i ka dhënë autorizim kryeministrit, me presidentin e ri do kemi edhe zgjidhjen…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka folur për “Skai” për vizitën që pati në Shqiëpri.

Dendias është pyetur nga gazetari për çështjen e detit, ndërsa ministri është shprehur se palët kanë rënë dakord që çështja të shkojë në Hagë.

albsig

spring

Ai madje ka thënë se çështja do të zgjidhet me ikjen e presidentit Ilir Meta dhe zgjedhjen e një presidenti, duke theksuar se kreu aktual i shtetit nuk i ka dhënë autorizimet përkatës e kryeministrit për të vijuar edhe më tej.

“Ramë dakord që t’ia referojmë çështjen tonë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë sipas rregullave të së drejtës ndërkombëtare. Kjo nuk ka ndodhur ende pasi Presidenti nuk i ka dhënë autorizimin përkatës kryeministrit. Me sa duket, Shqipëria do të zgjedhë një President të ri brenda dy-tre muajve të ardhshëm. Pra, e gjithë kjo do të jetë e realizueshme që atëherë” tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img