Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Çështja e detit me Greqinë, ministrja Xhaçka tregon si po përgatitet Shqipëria për Hagën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“Mosmarrëveshjet e lindura mes Shqipërisë dhe Greqisë për delimitimin e hapësirës detare do t’i zgjidhim në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës,” – kështu u shpreh ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë Olta Xhacka në intervistë me gazetaren Ilva Tare në Euronews Albania.

Ajo konfirmoi se aktualisht nuk ka asnjë diskutim mes palëve për “detin”, pasi theksoi se rolin e arbitrit do ta bëjë Gjykata Ndërkombëtare e Hagës.

“Procesi i negociatave për delimitimin e hapësirës detare u pezullua në momentin që doli vendimi i Gjykatës Kushtetueses, në 15 prill të 2010 dhe në takimin që ka bërë ministri i Jashtëm në Shqipëri, është renë dakord që ne këtë çështje do ta çojmë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës. Sot për sot nuk ka bisedime”, tha ajo.

Pyetur nga gazetarja Ilva Tare nëse Shqipëria ka hartuar ndonjë dokument për këtë çështje, znj. Xhaçka tha se aktualisht nuk ka një të tillë.

“Jo nuk kemi asgjë të miratuar, as nga Greqia në dijeninë tonë. Nuk është se nuk po e ecën, siç ju thashë palët kanë rënë dakord që çështja të shkojë në Gjykatë dhe do të zgjidhet përmes Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës dhe nuk do të zgjidhet përmes një procesi negociate, i cili dështoi në 2009 për shkak të vendimit të Gjykatës Kushtetuese”, tha ajo.

Përballë gazetares Ilva Tare, ministrja e Jashtme e Shqipërisë, u shpreh se ekspertët po përgatisin dosjen për t’u përballur me Greqinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës.

“Në këtë pikë, ajo që palët kanë rënë dakord  është që grupet respektive në Shqipëri dhe Greqi, secili të punojë për dosjet e tyre dhe eventualisht të koordinojnë kur çështja të shkojë në Gjykatë. Pala shqiptare po punon për dosjen e saj, ekspertët më të mirë shqiptarë të hartografisë, ata ligjorë mbi të gjithë për precedentët ligjorë që duhen konsideruar, ata në Ministrinë e Jashtme, të Mbrojtjes, po mbledhin të gjithë informacionin për të ngritur atë kazusin tonë, që eventualisht do ta çojmë në Gjykatën e Hagës. Nuk ka një afat, jemi të dyja palët në fazën përgatitore për të mbudhur informacionin e domosdoshëm dhe do të koordinojmë çuarjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës”, tha ajo.

Pyetjes nëse mosmarrëveshjet mes Greqisë dhe Shqipërisë për detin do të marrin zgjidhje brenda mandatit të tretë të Partisë Socialiste, znj. Xhaçka dha këtë përgjigje:

“Nuk di ta them këtë, mbase do jetë më e gjatë se aq, nuk di afate që ka gjykata ndërkombëtare, nuk do tu them se kur do të mbaroj  ky proces i mbledhjes së informacionit, por di t’u them se secili po punon për hesap të vet, për ta bërë të mundur secili dosjen  e vet”, theksoi ministrja Xhaçka.

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme foli edhe për shqetësimin e ngritur nga Greqia për tjetërsimin e pronave të minoritetit që jetojnë në Shqipëri.

“Unë di se ky nuk është një pretendim sot, është një pretendim i ndarë me autoritetet shqiptare kohë më parë. Di se ka pasur edhe disa ndryshime ligjore sa i takon ligjit për të cilën edhe kadastra ka pasur një vëmendje të veçantë, kam përshtypjen që është një proces, i cili respekton më së miri të drejtate banorëve atje, qoftë minoritet, qoftë për vendasit në jug, por nuk besoj se është një proces që cenon të drejtën e askujt”, tha Xhaçka.

Më shumë

spot_img
spot_img