Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

“Certifikatë vaksinimi”, Mitsotakis propozim BE: Personat që e kanë marrë të lëvizin lirshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7225405407b9057e8bb9e040979c284d

Udhëheqësit në Këshillin Europian do të diskutojnë një propozim të ngritur nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

Në një letër drejtuar presidentes së Komisionin Evropian, Ursula von der Leyen Mitsotakis ka propoziar futjen e një çertifikate vaksinimi, kështu që personat që kanë marrë vaksinën anti-Covid të lëvizin lirshëm të paktën në vendet e BE-së.

”Sigurimi i rifillimit sa më të shpejtë të lëvizjes së lirë të personave midis shteteve anëtare, por edhe me vendet e treta është një përparësi themelore për të gjithë ne. Për këtë arsye në Greqi, ne lëvizëm shpejt dhe zbatuam procedurat për të lehtësuar lëvizjen e lirë të personave të vaksinuar kundër Covid-19. Një hap kryesor në këtë drejtim është krijimi i një certifikate standarde, e cila do të provojë se një person është vaksinuar me sukses ” tha Mitsotakis.

KE në takimin e krerëve të shteteve pritet të diskutojë edhe për këtë propozim që mund të shihet si çelësi i lëvizjes së lirë në BE edhe gjatë pandemisë.

Më shumë

spot_img
spot_img