Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
4.6kmh
0 %
Enj
28 °
Pre
31 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
28 °
E enjte, 16 Shtator, 2021

Ceremonia e varrezave greke, flet Bushati: Do ta ndaloj, atë ditë pati sinjalizime për tensione

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur ditën e sotme në emisionin “Real Story” për ngjarjen e Bularatit ku u vra minoritari grek Konstandinos Kacifa nga forcat RENEA.

Bushati u shpreh se ka hedhur idenë që ceremonia në përkujtim të ushtarëve grekë të rënë në luftën italo-greke që zhvillohet në datën 28 tetor të mos bëhet traditë dhe të mos zhvillohet më.

“Kam hedhur idenë që ceremonia e 28 tetorit të mos zhvillohet më, padyshim që do ta ndaloj këtë ceremoni të vazhdojë”, tha Bushati, ndërkohë që theksoi se vrasjes së Kacifës nuk i duhet dhënë sfond etnik,

“Ngjarjes se Bularatit nuk i duhet dhene nje sfond etnik, ne kemi pasur sinjalizime per tensione ate dite. Ndërkohë atë ditë ka pasur dhe dy deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, të cilët nuk kanë një qëndrim të distancuar në lidhje me këtë ngjarje, fjala është për 2 Vangjelët”, theksoi Bushati.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img